Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 2
6 8 9 10 11
12 14 18
21
26 29

 

 

Kariuomenės ir visuomenės šventė 2013 m.

 

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginių programa

 

Ufonautas

 

 

 

 

 

 

 

Pernai daugiau kaip dvidešimties tūkstančių svečių sulaukusi Karinių oro pajėgų aviacijos bazėje Šiauliuose nugriaudėjusi Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena šių metų gegužės 18 dieną kvies visus Lietuvos gyventojus į Klaipėdą.  

Šventės Klaipėdoje programa ir šventės žemėlapis

 

„Kariuomenės ir visuomenės ryšys yra labai svarbus veiksnys ugdant piliečių ir ypač jaunosios kartos patriotiškumą. Ši šventė vyksta kartą per metus ir tądien kariuomenė išeina iš savo dalinių, prisistato visuomenei, parodo, kaip atrodo ir ką veikia. Šiemet pirmą kartą šventė vyks Klaipėdoje ir tikimės, kad ji, kaip ir kasmet, pritrauks būrius svečių“, – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

 

  

Šventės akcentas – kariniai laivai

 

Šiemet Kruizinių ir karo laivų terminale vyksiantis didžiausias metų kariuomenės ir visuomenės renginys bus kaip niekad jūrinis – šventės lankytojai galės patekti ir iš vidaus apžiūrėti net penkis Karinių jūrų pajėgų laivus, susipažinti su povandeninio išminavimo ypatumais, išmėginti savo jėgas tikrose jūrininkų rungtyse.

 

Nors Karinės jūrų pajėgos šiemet bus vienas pagrindinių renginio akcentų, tačiau nuo jų neatsiliks ir kitos kariuomenės rūšys. Nuo pistoleto iki sunkiojo kulkosvaidžio ir artilerijos pabūklo, nuo visureigio iki šarvuočio – visą pėstininkų ginkluotę ir kovos techniką pristatys dideles pajėgas į šventę mesiantys Sausumos pajėgų kariai. Visi, norintys įsijausti į kario naujoko gyvenimą, galės išmėginti savo jėgas stovykloje „Tapk kariu dienai“, kurioje be jokio specialaus pasiruošimo galės įgyti paprasčiausių ir svarbiausių kiekvienam kariui žinių. Karo inžinieriai renginyje pristatys išminavimo ir apsaugos nuo masinio naikinimo ginklo įrangą, mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ kovotojai šventės lankytojams suteiks galimybę aplankyti taktinę vadavietę – vietą, iš kurios valdomas visos brigados mūšis.

 

 

Kovinės operacijos – ne tik sausumoje, bet ir vandenyje

 

Pirmą kartą renginio svečiai turės galimybę išvysti Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų kovinius šturmo veiksmus vandenyje – Karinių oro pajėgų sraigtasparnio remiami Lietuvos specukai uosto kanale atliks užgrobto laivo šturmą. Šūviai nugriaudės ir sausumoje – Pilies gatvėje įvyks Krašto apsaugos savanorių pajėgų karinė parodomoji programa, kurios metu naudodami imitacinius šaudmenis ir pirotechniką kariai demonstruos pėstininkų kovinę programą.  

  

Klaipeda operacija  SOp

 

Šventės metu koncertuos kariniai orkestrai, vyks kariškos rungtys ir estafetės, karo medicinos, kartografijos, vandens valymo įrangos pristatymas, fotosesijos su įvairių rūšių kariška ekipuote, veiks pirmosios pagalbos mokykla, prisistatys ir su kariuomene bendradarbiaujančios Lietuvos nevyriausybinės organizacijos.

 

 

 

Karvis 2 salmas

Tradicija švęsti kariuomenės ir visuomenės dieną kilusi iš tarpukario Lietuvos, paprastai šios šventės vyksta trečiąjį gegužės savaitgalį. Šventės metu kariniai daliniai supažindina visuomenę su savo užduotimis, pristato naudojamą ginkluotę ir karinę techniką. Šią dieną taip pat prisimenami ir pagerbiami partizanai, pagarba atiduodama Lietuvos laisvės gynėjams. Kaip ir kasmet, šventiniai renginiai vyks ir kituose šalies miestuose ir miesteliuose.

 

Atgis Lietuvos laisvės kovų – 1863-ųjų metų sukilimo ir Lietuvos partizanų rezistencijos – epizodai

Renginio Paberžėje programa

 

Taip pat, minint Partizanų pagerbimo, Kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, gegužės 19 d. Paberžėje (Kėdainių r.) trumpam atgis Lietuvos laisvės kovų – 1863-ųjų metų sukilimo ir Lietuvos partizanų rezistencijos – epizodai.

 

Paberžėje planuojama surengti vieno iš svarbiausių 1863 metų sukilimo įvykių – kunigo Antano Mackevičiaus manifesto, pažadėjusio laisvę bet kurio luomo ir tikėjimo valstiečiams, paskelbimo, taip pat sukilimo dalyvių palaiminimo ir palydėjimo kovon – inscenizaciją.

 

„Kunigas Antanas Mackevičius iš Paberžės bažnyčios sakyklos pasakė labai uždegančią kalbą ir pakvietė valstiečius priešintis ir kovoti su mažesniais caro kariuomenės būriais. Kalba buvo tokia stipri, kad vyrai ėjo apsiginklavę kirviais ir ištiesintais dalgiais. Nuo to Paberžėje ir prasidėjo visi sukilimo ginkluoti susirėmimai“, – pasakojo Vytauto Didžiojo Lietuvos karo muziejaus istorikas Algimantas Daugirdas.

 

Istorinį įvykį ir jo dalyvius – sukilusius valstiečius ir sukilimą malšinusios caro armijos karius – atkurs istorinių klubų „Kauno pavieto laisvieji šauliai“, draugijos „Insurekcia“ (Lenkija), „Kampinos” (Lenkija), „Minsko pėstininkų regimentas“ (Baltarusija), „LDK didžiosios buožės 1-as pėstininkų regimentas“ (Ukmergė) atstovai, vilkėsiantys rekonstruota to meto apranga, apginkluoti veikiančiomis atitinkamo laikmečio ginklų kopijomis. Upelio vingiuotame slėnyje bus įkurta įtvirtinta sukilėlių miško stovykla.

 

Šventės proga Paberžėje taip pat bus atidengtas paminklinis akmuo su sukilimo herbu, skirtas 1863-ųjų metų sukilimo 150-osioms metinėms.

 

Kariuomenės ir visuomenės dienos proga Paberžėje vyks Lietuvos kariuomenės orkestro ir Garbės sargybos kuopos pasirodymai. Panevėžyje dislokuoto Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono kariai surengs karinės technikos ir ginkluotės parodą, Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas pristatys 105 mm haubicos, taip pat priešakinių stebėtojų įrangos ekspoziciją.

 

 

paveikslas Paberze 2  

Dail. Zigmo Petravičiaus paveikslas „Kunigas A. Mackevičius laimina sukilėlius ir šventina jų vėliavas“

Nuotr. aut. - Michal Adam Wolodko  

 

 

Minaičiuose bus pagerbti kovotojai už laisvę 

 

Gegužės 19 d. 12.00 laisvės kovos sąjūdžio memoriale Minaičiuose vyks partizanų pagerbimo ceremonija. Ceremonojje dalyvaus ir laisvės kovotojų atminimą pagerbs Šiaulių įgulos kariai.

 

Minaiciai Bubkeris

 

 

Nuotr. aut. – A. Didžgalvis, A. Pliadis (KAM), kpt. ltn. A. Brencius

 

 

 

Informacija atnaujinta 2013.05.15
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media