Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 2
6 8 9 10 11
12 14 18
21
26 29

 

 

Kariuomenės ir visuomenės šventė 2014

Svarbiausia Lietuvos kariuomenės šventė – Kariuomenės ir visuomenės diena – po trejų metų pertraukos sugrįžta į sostinę. Šiemet ji vyks gegužės 17 d. Vilniuje pievoje prie Baltojo tilto.

 

ŠVENTĖS PLANAS

 

Kaip ir kasmet į šventę atvykę svečiai iš arti galės pamatyti, kuo gyvena ir su kokiais iššūkiais susiduria dabartinė Lietuvos kariuomenė. Tai unikali proga per vieną dieną iš arti pamatyti įdomiausias kariuomenės gyvenimo puses. Šiemet vyksiančios šventės metu dėmesys bus skiriamas ir Lietuvos narystės NATO dešimtmečiui.

 

Visi susirinkusieji šventės metu galės stebėti net dvi karines operacijas. Viena jų - šiuolaikinė kariuomenės pajėgų, o kita - partizaninės kovos inscenizacija, skirta paminėti 70 metų sukakčiai nuo pagrindinių partizaninių kovų pradžios.

 

Partizaninės kovos su Vidaus reikalų liaudies komisariatu (NKVD) inscenizacijoje, kurią atliks karo istorijos klubo „Grenadierius“ nariai, žiūrovai galės stebėti į nelaisvę patekusių partizanų išvadavimo operaciją. Scena bus naudojama iš Lietuvos miškuose 1944-1953 m. vykusio partizaninio karo epizodų. Rekonstruota partizanų apranga ir naudojami rusiški, vokiški ir čekiški ginklai leis pajusti tarpukario Lietuvos partizanų gyvenimo kasdienybę. NKVD karininkus įkūnijantys „Grenadieriaus“ nariai dėvės autentišką 1943 m. modelio uniformą, prie kurių prisidės ir agentai smogikai su partizaniškomis uniformomis. Žiūrovai galės pamatyti NKVD kariuomenės naudojamus rusiškus ginklus ir DODGE WC sunkvežimį.

 

 

Be inscenizuotos kovos šventės dalyviai galės apsilankyti partizanų giraitėje su bunkeriais ir pamatyti atkurtą 1944 – 1953 m. partizanų gyvenimą, kurį padės sukurti Lietuvos šauliai ir karo istorijos klubas „Grenadierius“. Pirmajame uždarame bunkeryje įlipę šventės dalyviai galės pasijausti kaip partizanų slėptuvėje. Kitame bunkeryje keletas aktorių atkurs partizanų buitį, kasdienę veiklą tarp kovinių operacijų. Šventės dalyviai galės pamatyti ir išmėginti laisvės kovotojų ginklus, partizanų uniformas, kitus partizanų naudotus ekipuotės elementus. Bus rodomas teatralizuotas partizano priesaikos pasirodymas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras pristatys parodą apie partizaninį karą.

 

Šventę vainikuos šiuolaikinė jungtinė kariuomenės pajėgų operacija, kurioje žiūrovai galės išvysti, kaip gausios sausumos pajėgos kartu su NATO sąjungininkais pasipriešins priešo pajėgoms. Operacijoje dalyvaus ir NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Jungtinės Karalystės karinių oro pajėgų naikintuvai. Kovos lauke griaudės minosvaidžiai, skambės kulkosvaidžiai ir automatiniai ginklai. Sužeistiesiems pagalbą teiks karo medicinos medikai, o Juozo Vitkaus Inžinerijos bataliono kariai nukenksmins priešo paliktas minas. Iškviesti NATO oro policijos misiją vykdantys naikintuvai šturmuos priešo pozicijas iš oro.

 

 

 

Šiemet minime ir 20-ąsias metines, kai Lietuvos kariai pradėjo dalyvauti tarptautinėse operacijose, todėl visi susirinkusieji galės apsilankyti ypatingai didelėje Tarptautinių operacijų stovykloje, apžiūrėt karių ginkluotes ir ekipuotes, kurias Lietuvos kariai naudojo tarnaudami operacijose Bosnijoje ir Hercogovinoje, Kosove, Irake, Afganistane, prie Somalio krantų ir kt.

 

Tradiciškai šventėje prisistatys ir parodomąsias programas parengs visos Lietuvos kariuomenės pajėgos. Nuo pistoleto iki artilerijos pabūklo, nuo visureigio HMMWV iki šarvuočio M113 – visą pėstininkų ginkluotę ir kovos techniką pristatys dideles pajėgas į šventę atgabensiantys Sausumos pajėgų kariai.

 

Visi norintys įsijausti į kario naujoko gyvenimą, galės išmėginti savo jėgas stovykloje „Tapk kariu valandai“, kurioje kiekvienas be jokio specialaus pasiruošimo galės įgyti paprasčiausių ir svarbiausių kiekvienam kariui žinių.

 

 

 

Šventės dalyviai taip pat galės apžiūrėti įrengtą karo lauko ligoninę, susipažinti su karo medikais ir karo psichologais.

 

Karo inžinieriai renginyje pristatys išminavimo įrangą, Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kovotojai šventės lankytojams suteiks galimybę aplankyti mobilią lauko vadavietę, kurioje vyksta bataliono štabo operacijų planavimas mūšio sąlygomis.

 

KARIUOMENĖS IR VISUOMENĖS ŠVENTĖS 2014 VILNIUJE PROGRAMA:

 

12 val. – Oficialus renginio atidarymas

NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdančių naikintuvų pasveikinimo skrydis

Lietuvos kariuomenės ordinariato kanclerio palaiminimo žodis

Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos stilizuotos salvės

Lietuvos kariuomenės orkestro muzikinė programa

12.30-14.30 val. – Lietuvos kariuomenės padalinių ginkluotės, technikos, ekipuotės ir logistikos ekspozicijos, tarptautinių misijų stovyklos lankymas (kvietimas įveikti ne vieną žaidybinę kliūtį ar karinę užduotį kartu su būsimaisiais kariais).

14.00 val. – Inscenizuota Lietuvos Nepriklausomybės kovotojų operacija

15.30 val. – Jungtinė kariuomenės pajėgų parodomoji karinė operacija

16.30 val. – Lietuvos kariuomenės Savanorių pajėgų bigbendo koncertas

 

 

Gegužės 18 d. taip pat minėsime Partizanų pagerbimo dieną, kuri šiais metais vyks Mėnaičiuose, Radviliškio rajone.

 

PARTIZANŲ PAGERBIMO, KARIUOMENĖS IR VISUOMENĖS DIENOS RENGINIŲ PROGRAMA

 

Kariuomenės ir visuomenės šventė rengiama kartą per metus, kai mobilizuojamos visos kariuomenės pajėgos. Tradicija švęsti kariuomenės ir visuomenės dieną yra kilusi iš tarpukario Lietuvos, šios šventės paprastai vyksta trečiąjį gegužės savaitgalį. Atkūrus nepriklausomybę Lietuvoje ši šventė atgaivinta 1993 metais Vilniuje. 2009 m. ji persikėlė į Kauną, 2012 m. šventė surengta Šiauliuose, kur šventės svečiai stebėjo ne tik karių pasirodymus, bet ir tarptautinį aviacijos šou. Pernai šventė pirmą kartą vyko Klaipėdoje, kur visuomenė buvo pakviesta susipažinti su Lietuvos karinėmis jūrų pajėgomis.

 

Informacija apie šventę bus nuolat atnaujinama.

 

Nuotr. – Alfredo Pliadžio, Ievos Budzeikaitės, Klubo „Grenadierius“ (partizanų).

Informacija atnaujinta 2014.05.16
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media