Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
2 4 5 7
8 9 10 11 13
17 20 21
22 25 26 28
29 30 3 5

 

 

Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai, Lietuvos kariai budės ES kovinėje grupėje

2013.06.28
image

 

EU zenklas

 

Nuo liepos 1 dienos Lietuvai pradedant pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai, apie 120 Lietuvos karių pradeda pusmečio budėjimą Jungtinės Karalystės vadovaujamoje ES kovinėje grupėje. Šį kovai su krizėmis skirtą karinį junginį sudaro apie 2 tūkst. karių iš Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lietuvos, Švedijos ir Nyderlandų.

 

Liepos 4 d. Lietuvos karių, budinčių ES kovinėje grupėje, pratybas Rukloje stebės Lietuvoje pirmininkavimo pradžios proga besilankantys ES Politikos ir saugumo komitetą sudarantys Europos šalių ambasadoriai ir ES karinio komiteto pirmininkas generolas Patrickas de Rousiers‘as (Patrick de Rousiers).

 

ES kovinei grupei priskirti kariai budėjimo metu tarnaus savo šalyse. Jie išlaikys aukštą parengtį ir, jei būtų priimtas ES sprendimas aktyvuoti grupę ir siųsti ją į operaciją, kariai į nustatytą užduoties rajoną išvykti galėtų per 5–10 dienų ir operacijoje išsilaikyti – nuo 30 iki 120 dienų.

 

ES kovinė grupė yra pasirengusi vykdyti taikos palaikymo ir krizių valdymo, humanitarinės pagalbos ir gelbėjimo operacijas, teikti paramą trečiosioms šalims kovojant su terorizmu, vykdyti kt. užduotis. Junginio pasirengimas budėti buvo įvertintas š. m. gegužę Jungtinėje Karalystėje vykusiose pratybose.

 

Pagrindinis Lietuvos indėlis šioje ES kovinėje grupėje – manevrinis vienetas, kurį sudaro Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono karių kuopa. Be to, ES kovinės grupės štabuose tarnaus Lietuvos karininkai. Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų štabo viršininkas pulkininkas Vaidotas Malinionis eis ES kovinės grupės vado pavaduotojo pareigas.

 

Vienas iš Lietuvos pirmininkavimo uždavinių ES Bendros saugumo ir gynybos politikos srityje yra padėti išspręsti ES kovinių grupių panaudojimo klausimą. Nepaisant to, kad ES šalys rengia ir skiria karius budėti ES kovinėse grupėse nuo 2005 metų, jos dar nė karto nebuvo aktyvuotos krizėms valdyti. Todėl pirmininkavimą ES Tarybai perimsianti Lietuva sieks platesnės diskusijos ES efektyvumo klausimais, kuri apimtų lankstesnio kovinių grupių panaudojimo aspektus.

 

Lietuva siūlo supaprastinti kovinių grupių siuntimo į operacijas sąlygas, pratęsti jų budėjimo terminą ir taip sumažinti su šių grupių pasirengimu budėti susijusias sąnaudas, taip pat siūlo, kad kovinėms grupėms karius skiriančios šalys bendrai vykdytų karių mokymus, taip užtikrindamos labiau vienodą jų parengtį.

 

ES kovinių grupių veiksmingumui aptarti Lietuvos krašto apsaugos ministerija kartu su Jungtinės Karalystės gynybos ministerija spalį Londone rengia aukšto lygio seminarą.

 

ES kovinės grupės (angl. EU Battlegroups) – tai daugianacionalinės ES greitojo reagavimo pajėgos, suteikiančios galimybę greitai reaguoti į kylančias krizes. Panašiai kaip ir NATO greitojo reagavimo pajėgas, ES kovines grupes sudaro kariniai vienetai, kuriuos po pusmetį budėti pajėgose rotuodamos skiria šalys narės. Tai bus ne pirmas kartas, kai Lietuvos kariai budės ES kovinėje grupėje, prieš tai jie po pusmetį budėjo 2010 ir 2011 metais.

 

Nuotr. iš  KAM archyvo (nuotr. aut. – A. Pliadis)

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media