Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
29 30 3 5
7 8 9 10 11 12
14 16 18
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 2

 

 

Lietuvos kariai pasirengę ES karinei operacijai prie Somalio krantų, į misiją išvyks liepos pabaigoje

2013.05.30
image

EU zenklasGegužės 30 d. Europos Sąjungos vadovaujamoje kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operacijoje ATALANTA prie Somalio krantų dalyvausianti Lietuvos kariuomenės autonominė laivų apsaugos grupė baigė pasirengimą ir į misiją planuojama išvyks liepos pabaigoje. Tai bus didžiausias Lietuvos indėlis Europos Sąjungos vadovaujamose karinėse misijose ir pirmoji jūrinė operacija, kurioje dalyvaus šalies kariai.

 

„Didžiuojuosi šios grupės karių vertinamosiose pratybose parodytais rezultatais. Bendradarbiavimas, patirties dalijimasis ir veiksmų koordinavimas ne tik stiprina pajėgas iš vidaus, bet ir sudaro puikias sąlygas parengti pajėgumus įvairioms užduotims atlikti. Veiksmų darna yra tikrasis greitkelis į pergalę“, – pasibaigus pasirengimo ES karinei operacijai vertinimo pratyboms vadovavęs Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono vadas majoras Ričardas Dumbliauskas.

 

Pasak Algirdo bataliono vado, tokio pobūdžio misijai besirengiantiems Sausumos pajėgų kariams itin vertinga pratybose buvo bendrai veikti su Karinių jūrų pajėgų, Karinių oro pajėgų ir Specialiųjų operacijų pajėgų Kovinių narų tarnybos kariais.

 

Grupės vertinamosios pratybos vyko Klaipėdoje gegužės 28–29 dienomis. Jos prasidėjo Klaipėdos jūrų uoste, užtikrinant laivo ir jo įgulos apsaugą vykstant laivo krovos darbams. Laivui išplaukus į atvirą jūrą buvo vertinama, kaip grupė vykdo apsaugos užduotis laivui plaukiant, stovint, įplaukiant į jūrų uostą. Pratybų metu kariai vykdė laivo apsaugą ir saugojo nuo jį užpuldinėjusių piratų. Be laivo apsaugos užduočių kariai taip pat malšino laive kilusias konfliktines situacijas, teikė pirmąją medicinos pagalbą sužeistiesiems, organizavo jų evakavimą iš laivo, gelbėjo už borto atsidūrusius asmenis, kt.

 

ES antipiratavimo operacijoje dalyvausiančioje Lietuvos kariuomenės autonominėje laivų apsaugos grupėje – 16 karių, iš jų 14 iš Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono, du – iš Karo medicinos tarnybos. Grupei vadovauja Algirdo bataliono karininkas kapitonas Aivaras Pliatkus.

 

Ši Lietuvos karių grupė prie Somalio krantų užduotis vykdys beveik visą antrąjį šių metų pusmetį – nuo rugpjūčio iki gruodžio mėnesio. Misijos metu kariai su savo ginkluote ir įranga nuo piratų išpuolių saugos Pasaulio maisto programos (angl. World Food Program) laivą, iš Kenijos gabenantį maisto siuntas į Somalį. Laivo apsaugą lietuviai perims iš šiuo metu ją vykdančių Suomijos karių.

 

Kariai misijai pradėjo rengtis šių metų pradžioje – dalyvavo individualių įgūdžių atnaujinimo pratybose, susipažino su būsimos misijos aplinka, laivybos pagrindais, dalyvavo kovinio šaudymo nuo laivo jūroje treniruotėse ir kt.

 

 

***

Lietuva operacijoje ATALANTA dalyvauja nuo 2011 m. pradžios, kai į operacinę vadavietę Nortvude (Jungtinė Karalystė) buvo paskirtas Lietuvos karinių jūrų pajėgų štabo karininkas; nuo šių metų rugpjūčio Lietuva taip pat skirs vieną karininką Nyderlandų vadovaujamame štabo laive.

 

Didžiausia ES karinė operacija ATALANTA pradėta 2008 m. pabaigoje reaguojant į ypač išaugusį piratavimų skaičių prie Somalio krantų. Operacijoje dalyvaujantys karo laivai Adeno įlankoje ir Somalio vandenyse eskortuoja Pasaulio maisto programos laivus, gabenančius paramą Somalio gyventojams, atgraso ir sulaiko piratus, ginkluotus plėšikus operacijos rajone, vykdo žvejybos monitoringą, kita. Šiuo metu operacijoje dalyvauja 23 ES ir 3 ES nepriklausančios valstybės narės, skiriančios iki 2 tūkst. karių.

 

ATALANTA – ne vienintelė ES operacija, kurioje dalyvauja Lietuvos kariai. Nuo šių metų pavasario Lietuvos kariniai instruktoriai dalyvauja ES mokymo misijoje Malyje (angl. EU Training Mission Mali), kur treniruoja Malio kariuomenės karius. ES vadovaujamos mokymo misijos Malyje tikslas – paruošti vietos pajėgas, kurios galėtų užtikrinti šalies teritorinį vientisumą ir atremti teroristinių grupuočių išpuolius šalies viduje.

 

Dalyvaudama ES vadovaujamose tarptautinėse operacijose ir misijose, Lietuva prisideda stiprinant ES bendrąją saugumo ir gynybos politiką ir ES atsako į krizes pajėgumus. Šių metų balandžio 23 d. Seimas pratęsė mandatą Lietuvos dalyvavimui ES vadovaujamoje karinėje kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operacijoje „ATALANTA iki 2015 m. pabaigos, kasmet skiriant iki 30 karių ir civilių.

 

Daugiau apie operaciją ATALANTA (anglų klb.): http://eunavfor.eu/key-facts-and-figures

 

***

 

Asmuo ryšiams - Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas" karininkas kapitonas Rimvydas Švedas, mob. 8 614 35693.

 

Kpt. R. Švedo nuotraukos

2013-08-01 04:20

Sanjana

Buy stocks onlnie for free grow to be so uncomplicated many thanks towards the technology we have now, the surplus of facts accessible and ease of make contact with along with the demand have produced the buying and selling at the same time of stocks something that any one can partake in.
2013-06-01 13:29

buhalterija

Reikalingi jie ten kaip šuniui penkta koja. Pinigų švaistymas ir tiek. Karių net aprengti neturi už ką, o visur siunčia. Kokia turtinga valstybė, antra po Graikijos...
2013-05-30 20:29

valode

Tikriausiai reikejo labai gerai "pasistenkti" , kad i ta 16- tuka. patektum... koks ten skirtumas kelinti jus 1 ar 2 ar paskutiniai, svarbu , sveiki ir gyvi gryztumete!!!
2013-05-30 19:28

Rimas

Pirmyn Algirdieciai, kaip visada, visada pirmi, visada pirmyn!!!
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media