Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 2
4 5 10
11 12 15
18 20 23 24
25 27 29 30
2 4 5 7

 

 

Lietuvių Kalėdos Afganistane

2012.12.28
image

Įprastam lietuviui Kalėdos asocijuojasi su giliomis Kūčių vakaro ir Kalėdų tradicijomis, pora laisvų dienų praleistų artimame šeimos rate. Tuo tarpu Afganistane, Lietuvos vadovaujamoje Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupėje (PAG), tarnaujantys Lietuvos kariai šventinę nuotaiką turėjo derinti su tarnyba. Atėjus šventiniam laikotarpiui darbai ir pareigos esant tolimoje šalyje ir vykdant karinę misiją niekur nedingsta. Žodis laisvadienis ne visada reiškia laisvą dieną, dažniau jos dalį.

 

Net Kūčių vakarą, kuomet atrodytų reiktų mesti visus darbus ir sėstis prie stalo, daliai karių tenka praleisti sargybos poste ar vykdant kitas užduotis. Gruodžio 24 d. vakarą PAG šešioliktos pamainos kariai dalijosi tarnybos laiku, keitė vieni kitus, kad visiems tektų pabuvoti prie šventinio stalo.

 

Kūčios Afganistane neįprastos. Šalia nėra šeimos, tačiau yra kiti artimi žmonės, su kuriais teko praleisti daugybę valandų ne tik jau porą mėnesių tarnaujant misijoje, bet ir ilgą laiko tarpą besirengiant šiai nelengvai užduočiai. Visi čia dirba dėl vienintelio tikslo – kad išvykstant į Lietuvą atlikus užduotį galėtų atsigręžti atgal ir pasakyti, jog padarė viską, kad įžiebtų ir palaikytų šios karo nualintos šalies žmonių viltis gyventi geresnėje ir saugesnėje aplinkoje.

 

Kūčių vakarą PAG stovykloje buvo laikomos mišios, jas aukojo kartu su PAG kariais čia savo tarnybą atliekantis karo kapelionas. Savo maldose jis linkėjo melstis už visus, nepaisant jų rasės, tikėjimo ar pažiūrų. Po pamaldų visi sėdo už bendro stalo, laužė kalėdaičius ir dalinosi linkėjimais. Vieną akimirką galima buvo pasijausti kaip tikroje šeimoje. Nepaisant puošnaus, skaniais patiekalais nukrauto stalo, daugelis dalijosi sentimentais apie savo šeimose tradiciškai ruošiamus patiekalus.

 

Nepaprastai jaukus pasveikinimas nuo grupelės Lietuvoje laukiančių žmonų ir vaikų šį vakarą džiugino visus stebėjusį video įrašą. Džiaugsmas žibėjo akyse stebint dainuojančius vaikus, linkėjimus sakančias antrąsias puses. O ir palinkėjimai iš Lietuvos dažnai nuskambėdavo daugiskaita: „Mes Jūsų pasiilgome ir laukiame“...

 

Po šventinės vakarienės kariai išsiskirstė. Niekas neliko šnekėtis iki vidurnakčio, kaip tai įprastai vyksta šeimose. Tuo kartu kiekvienas galėjo prisiminti sau brangius žmones, jiems paskambinti, pasveikinti.

 

Pirmoji Kalėdų diena išaušo saulėta ir graži. Visą dieną stovykloje skambėjo sveikinimai vieni kitiems su atėjusia švente. Stovykla didelė, žmonių daug, todėl ir sveikinimai nenutilo visą dieną. Šią dieną labiausiai padirbėjo PAG stovyklos valgyklos personalas, visus nudžiugindamas ypatingai šventiniais pietumis. Kai kurie kariai galėjo išsimiegoti, kai kam pasisekė ir jie ant savo durų pakabintoje kojinėje rado dovanų. Stovykloje sklandė Kalėdų dvasia.

 

Šią nuostabią dieną, dalis lietuvių karių išvyko pasidalinti Kalėdinėmis nuotaikomis su netoli įsikūrusių vaikų namų gyventojais. Jiems grįžus, iš pasakojimų, galima buvo susidaryti įspūdį apie nuoširdų ir šiluma dvelkiantį renginį, kuris buvo skirtas tiems, kam labiausiai trūksta artumo, pasitikėjimo ir draugiško dėmesio. Artėjo pirmosios Kalėdų dienos vakaras ir nuo Kūčių vakaro skambėję sveikinimai ėmė tilti, darbai pradėjo grįžti į įprastas vėžias.

 

Švenčių dvasia pripildė ir kartu dirbančių musulmonų širdis

 

Antroji diena jau turėjo būti visai paprasta, tarytum įprastas pirmadienis. Vienas kitas dar šnekučiavosi apie tai, ką gavo dovanų, ką veikia jų artimieji, koks oras Lietuvoje. Tačiau šios dienos popietė vėl pasižymėjo nuoširdumu.

PAG stovykloje be karių, kurie atlieka karinę tarnybą, dirba beveik antrą tiek aptarnaujančio personalo. Tai daugiausiai žmonės ir paties Čagčarano miesto musulmonai. Didelė dalis jų čia dirba jau ne vienerius metus, dažnas moka kelias frazes lietuvių kalba, su kai kuriais galima net ir pasikalbėti. „Salam“ pridėjus dešinę ranką prie krūtinės ir lengvai linktelėjus į priekį – neretai pamatysi lietuvį besisveikinantį su afganistaniečiu, kuris atsako „ laba diena“.

 

Sveikintis – paprastasis mandagumas, jie dirba savo darbą, mes savo. Tačiau, kaip mes turime kalendorių su jų šventėmis taip ir jie žino, kada šventinė nuotaika ateina ir į mūsų stovyklą. Jie nešvenčia Kalėdų, tačiau iš daugelio šiomis dienomis teko sulaukti sveikinimų. Dar prieš šventes keli PAG tarnaujantys kariai inicijavo Kalėdinį renginį ir šiems, didelį darbą stovyklavietėje nudirbantiems vietiniams gyventojams.

 

Į renginį vietiniams pradėjo rinktis ir lietuviai. Po eglute buvo sukrauta didelė krūva ryšulių su simbolinėmis dovanėlėmis. PAG vadas padedamas vertėjo išreiškė didelį dėkingumą visiems prisidedantiems prie stovyklos priežiūros. Nors Kalėdos ir krikščioniška šventė, bet joje slypi gerumas, pagarba artimui ir noras dalintis. Būtent tais Kalėdose slypinčiais geraisiais jausmais ir buvo pasidalinta renginio metu. Vėlgi, lietuvis spaudė ranką afganistaniečiui, jam dėkojo ir įteikė dovaną – afganistanietis spaudė lietuviui ranką ir priėmęs simbolišką broliškumo gestą taip pat dėkojo.

 

Salėjo tvyrojo šilta namų atmosfera, kuomet jau Kalėdų senio nebelaukiantys suaugusieji keičiasi dovanomis. Tik dovanos čia ne visada turi materialinį pavidalą, šį kartą tereikėjo pažiūrėti vienas kitam į akis ar paspausti dešinę. Kalėdų dvasia atėjo ir į kiekvieną diena su lietuviais bendraujančių musulmonų širdis.

 

Kalėdų Senis aplankė ketvirtadienį

 

Kalėdos ėjo į pabaigą, bet prieš akis laukė dar viena diena, kurios vakarui buvo ilgai ruoštasi. Nenorint visai išsimušti iš tarnybos ritmo, PAG stovykloje Kalėdas linksmuoju paminėti buvo nuspręsta per tradicinę susibūrimo dieną – ketvirtadienį. Po ketvirtadienio PAG stovykloje būna vienintelė savaitėje daugeliui karių laisva diena. Pagal vietinių kultūra, tai jų išeiginė, todėl šią dieną labai retai vyksta rimtesni susitikimai ar kita veikla.

 

Ketvirtadienio vakarą daugelis lietuvių susirenka į gerovės namus – ramovę – pasveikinti tą savaitę gimtadienius švenčiančių kolegų, paklausyti garsesnės muzikos ar tiesiog papramogauti paliekant mintis apie tarnybą nuošalyje. Mintis apie tarnybą „trečiąją Kalėdų dieną“ vijo Kalėdų senis – dykumos spalvų karinę uniformą į senio kostiumą išmainęs vienas iš PAG karių. Pasirodė jis su dideliu dovanų maišu ir jas dalino tam vakarui savo kūrybiškumą nusprendusiems parodyti kariams. Kas buvo sukūręs filmuką, kas surepetavo dainą – visas vakaras buvo skirtas linksmintis ir linksminti kitus.

 

Ilgos ir šiltos Kalėdos, daugeliui čia tarnaujančių karių įsimins kaip nepaprastos. Džiugu, kad jas prisimins ir kiti žmonės – kaip metų laiką, kuomet jų kasdienis triūsas buvo įvertintas ir jie buvo paminėti, kaip vienos didelės šeimos dalis. Šios keturios dienos PAG stovykloje atmintyje išliks dar ilgai, o patirtų emocijų neištirpdys ir dar labai negreitai ateisiantis pavasaris.

 

Mes ne tik svečiai šioje šalyje, bet ir vyresnieji broliai, atvykę padėti atsigauti sunkų laikotarpį išgyvenantiems broliams ir seserims. Gyvename pagal jų taisykles, rodome pavyzdį, dalijamės savo pačių visai nesenai įgyta patirtimi, kaip atstatyti savo šalį po ilgo neramumų ir chaoso laikotarpio. Visai neužilgo jie turės įrodyti, kad mūsų darbas nenuėjo veltui.

 

Mums palikus Goro provinciją pirmieji savarankiški žingsniai nebus lengvi, bet jau beveik dešimtmetį skiepijimas pasitikėjimas savo jėgomis duos vaisių. Geri dalykai atmintyje išlieka ilgiausiai, visuomet smagu juos prisiminti. Ir kada nors, kai vėl prisnigs ir ateis panašus metas du afganistaniečiai, sėdėdami ir prisimindami sunkesnius savo šaliai metus, sakys: „Ar atsimeni lietuvių Kalėdas?“

 

Šiuo metu Gore tarnauja 16-oji PAG Lietuvos karių pamaina, sudaryta daugiausia iš Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės karių savanorių.

 

Lietuva planuoja iki 2013 metų pabaigos išvesti savo karius iš Afganistano Goro provincijos ir užbaigti Goro provincijos atkūrimo grupės misiją.

Informaciją parengė PAG-16 viešųjų ryšių karininkė vyr. ltn. Indrė Sejonienė. Nuotr. aut. – vyr. ltn. Indrė Sejonienė.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media