Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
29 30 3 5
7 8 9 10 11 12
14 16 18
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 2

 

 

Vieneri metai kolektyvinės gynybos Aljanse

2005.03.25

Kovo 29 d. sukanka vieneri metai, kai Lietuva tapo visateise NATO nare. "Pirmieji narystės metai akivaizdžiai įrodė, kad Lietuva, ir ypač jos karinės pajėgos, buvo tinkamai tam pasiruošusios ir dabar, kartu su kitomis NATO narėmis, prisiima kolektyvinę atsakomybę ginti sąjunginių valstybių suverenitetą, demokratiją ir užtikrinti žmonių saugumą," – sako krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas.

 

Šios Vakarų demokratijos šalių organizacijos nare kartu su kitomis šešiomis Rytų Europos šalimis Lietuva tapo 2004 m. kovo 29 d., Vašingtone deponavusi Šiaurės Atlanto sutarties ratifikavimo raštus.

 

Narystė šioje kolektyvinės gynybos organizacijoje Lietuvai visų pirma suteikė naujų saugumo garantijų. Įgijome net 25 patikimus sąjungininkus, besivadovaujančius principu "visi už vieną, vienas už visus". Nuo pat pirmos narystės Aljanse dienos Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvę ėmė patruliuoti NATO senbuvių naikintuvai. Oro policijos misijoje Baltijos šalyse jau dalyvavo belgų, danų ir britų kariai. Misiją šiuo metu vykdo Norvegijos Karališkųjų oro pajėgų kariai. Nuo balandžio mėnesio juos keis olandai.

 

Narystė NATO – ne tik didesnės saugumo garantijos, bet ir įsipareigojimai prisidėti prie stabilumo ir taikos palaikymo ne tik Europoje, bet ir už jos ribų. NATO greitojo reagavimo pajėgose (NGRP; angl. NRF – NATO Response Forces) nuo šių metų pradžios pusmečio budėjimą jau pradėjo Lietuvos kariuomenės logistikos (vandens valymo) vienetas. Šį vienetą sudaro vandenvalos įrenginys ir dešimt jį aptarnaujančių karių. NATO greitojo reagavimo pajėgos yra skirtos plačiam veiksmų spektrui – nuo taikos palaikymo iki didelio intensyvumo kovinių operacijų. NGRP deleguojamiems nacionaliniams vienetams keliami ypač aukšti reikalavimai.

 

Narystė Aljanse, dalijimasis su sąjungininkais bendro saugumo užtikrinimo našta, kartu įpareigoja toliau tęsti šalies kariuomenės reformą ir modernizavimą, kurti ir plėtoti Aljanso ir Lietuvos gynybai reikalingus karinius pajėgumus. Atsižvelgiant į pasikeitusią saugumo aplinką bei naujus saugumo iššūkius, Lietuva kuria tokias pajėgas, kurios galėtų greitai reaguoti į grėsmes šiandien ir ateityje, būtų gerai parengtos ir apginkluotos, mobilios ir gebančios išsilaikyti bei dalyvauti plataus spektro tarptautinėse operacijose. Siekiama, kad iki 2014 metų dešimtadalis Lietuvos sausumos pajėgumų galėtų nuolat išsilaikyti tarptautinėse operacijose, o pusė šių pajėgų būtų pasiruošusios būti dislokuotos už šalies ribų.

Lietuvos kariuomenės reformą ir jau pasiektus plėtros rezultatus teigiamai vertina ir NATO ekspertai. Anot NATO karinių ekspertų, Lietuvos krašto apsaugos sistema planuojama efektyviai ir jau pasiekta žymi pažanga reformuojant kariuomenę. NATO ekspertai teigiamai vertina Lietuvos kariuomenės pasirengimą veikti kartu su Aljanso karinėmis pajėgomis.

 

Dešimt metų dalyvaudami tarptautinėse operacijose mūsų kariai įrodė esą patikimi partneriai. Šiuo metu tarptautinėse misijose Irake, Afganistane, Kosove, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Gruzijoje dalyvauja maždaug 260 Lietuvos karių. Tarptautinės koalicijos pajėgų Irake ir Afganistane vadovybė ne kartą pripažino puikų Lietuvos karių pasirengimą. Ypač gero įvertinimo ir didelio pasitikėjimo sulaukė Lietuvos specialiosios pajėgos, dalyvavusios operacijoje "Tvirta taika" Afganistane.

 

Pasitikint mūsų kariuomenės profesionalumu 2004 m. pabaigoje Lietuvai buvo pasiūlyta vadovauti vienai iš Afganistano Provincijų atkūrimo grupių. Plečiant NATO vadovaujamą Tarptautinių saugumo paramos pajėgų ISAF misiją Afganistane bus sukurtos dvi naujos grupės, kurioms vadovaus Ispanija ir Lietuva. "Lietuvos vadovavimas Provincijos atkūrimo grupei Afganistane suteiks valstybei svarią politinę reikšmę NATO kontekste. Lietuva, aktyviai įsitraukdama į tarptautines operacijas, bus labiau matoma ir įgis tvirtesnes pozicijas", – apie sprendimą vadovauti naujai kuriamai grupei sakė krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas.

 

Lietuvos vadovaujama grupė Goro provincijoje pradės veikti jau šių metų rudenį. Joje taip pat turėtų dalyvauti Islandija, Švedija, Danija, Latvija, Didžioji Britanija, JAV. Provincijos atkūrimo grupė yra nedidelė 70–150 karių ir civilių komanda, kurios uždavinys yra sudaryti sąlygas vystyti stabilią ir saugią aplinką, padėti Afganistano centrinei valdžiai plėsti savo įtaką regione.

 

 

Narystė NATO užbaigė dešimtmetį trukusį aktyvų Lietuvos siekį tapti šios organizacijos nare. Oficialų prašymą priimti Lietuvą į NATO Aljanso generaliniam sekretoriui Manfredui Viorneriui (Manfred Wƶrner) tuometinis šalies vadovas Algirdas Brazauskas pasirašė 1994 m. sausio 4 d.

 

Kartu su Lietuva į Aljansą taip pat buvo priimtos šios šalys: Latvija, Estija, Bulgarija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija.

 

Daugiau apie Lietuvą ir NATO

Lietuvos prisijungimo prie NATO 1-ųjų metinių minėjimo renginiai

kovo 29 d. (antradienis)

10–11 val. Iškilmingas posėdis Lietuvos Respublikos Seime.

Fotografijų paroda NATO tema Seimo Parlamento galerijoje.

12–12.20 val. Lietuvos Respublikos ir NATO vėliavų pakėlimo ceremonija S. Daukanto aikštėje. Lietuvos Respublikos Prezidento kalba.

Ceremonijoje dalyvaus valstybės vadovai, Seimo, Vyriausybės nariai, Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės vadovybė, užsienio šalių diplomatinio korpuso atstovai, vilniečiai ir Vilniaus miesto svečiai.

 

12 val. Lietuvos Respublikos ir NATO vėliavų pakėlimai Lietuvos miestų savivaldybėse ir Lietuvos kariuomenės daliniuose.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media