Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 2
4 5 10
11 12 15
18 20 23 24
25 27 29 30
2 4 5 7

 

 

Irakiečiai pasitiki Lietuvos kariais

2004.01.26
image

Lietuvos kariuomenės vadas gen. mjr. Jonas Kronkaitis su Danijos Karalystės kariuomenės vadu gen. Hans Jesper Helso (Hansu Jesperu Helsiu) sausio 19-21 d. lankėsi Irake, kur šiuo metu tarnauja abiejų šalių kariai.

Po vizito surengtoje spaudos konferencijoje (sausio 23 d.) kariuomenės vadas papasakojo šio apsilankymo Irake tikslus, pasidalijo kelionės įspūdžiais.

Iš pradžių Danijos ir Lietuvos karinė vadovybė susitiko su D.Britanijos divizijos vadu gen. mjr. Andrew Stewart (Endriu Stiuartu) Al Basrah įsikūrusiame štabe ir aptarė tolimesnio karinio bendradarbiavimo planus stabilizuojant padėtį Irake. Taip pat generolai susitiko ir su koalicijos civiline valdžia, kur buvo supažindinti su Irako ekonomine ir politine situacija. Lietuvos kariuomenės vadą domino Irako vidaus politikos, ekonomikos bei vietinių gyventojų pasitikėjimo užsienio šalių kariais pasikeitimai, kurie tiesiogiai sąlygoja misijoje tarnaujančių karių saugumą.

Spaudos konferencijoje gen. mjr. J.Kronkaitis sakė, kad pietryčių Irake, Al Basrah ir Al Kurnah regione, kur tarnauja 54 kariai iš LDK Algirdo MPB, didesnę gyventojų dalį sudaro šiitų etninė grupė, kuri iki karo buvo opozicijoje, tad dabar yra geranoriškai nusiteikusi koalicijos karių atžvilgiu. Šiitai norėtų, kad jau dabar vyktų demokratiniai rinkimai, o ne būtų sudaryta Irako vadovybė iš paskirtųjų lyderių, kuriai birželio mėnesį koalicijos partneriai turės perduoti šalies suverenitetą. Šiitai baiminasi, kad paskirtoje valdžioje daugumą sudarys sunitai, buvę diktatoriškos valdžios šalininkai. Protestuodami prieš tokį koalicijos civilinės valdžios sprendimą jie rengia gausias demonstracijas, tačiau jos labai ramios, kultūringos, be riaušių. Lietuvos kariuomenės vado nuomone, dabar mūsų karių saugumui didesnę grėsmę kelia kriminaliniai elementai, bet ne reakcinės jėgos. Lietuviai kartu su danais saugo civilinius pastatus, naftos gamyklą, patruliuoja keliuose.

Gen. mjr. J. Kronkaitis pasidžiaugė, kad bendraudamas su lietuvių kariais jis įsitikino, jog jie yra ne tik gerai vertinami karinės koalicijos partnerių, bet ir patys jau išsiugdė pasitikėjimo ir visavertiškumo jausmą. Kariai labai profesionaliai atlieka visas užduotis, yra ištvermingi ir stropūs. Taip pat jie mandagiai elgiasi su vietiniais gyventojais, kurie juos skiria iš kitų karinių pajėgų ir gerbia. Generolas pasakojo, kad kol kas vietinė policija dėl įvairių priežasčių dar neturi įgijusi rimto gyventojų pasitikėjimo, tačiau dabar kuriama civilinio saugumo tarnyba, dar vadinama sukarinta policija, jau atrodo profesionaliai ir padeda kariškiams palaikyti tvarką. Jų apmokyme dalyvauja ir Lietuvos kariai.

Susitikimų su kariais metu kariuomenės vadas domėjosi logistikos klausimais, aiškinosi, kokios kyla problemos. Kariai neturėjo jokių rimtų nusiskundimų: jie naudojasi modernia karine technika, kuria aprūpina danai, (būrys turi 5 šarvuočius), turi šiuolaikinę savo ginkluotę, įvairius prietaisus reikalingus užduotims vykdyti. Dabar visi kariai gyvena gana patogiose konteinerinėse patalpose, turi geras higienos sąlygas, nesiskundžia ir daniška virtuve. Tačiau su ovacijomis priėmė lauktuves – juodą duoną ir skilandį.

Kariuomenės vadas ir kartu vykęs LDK Algirdo MPB vadas mjr. Vilimas Šatas su kariais patruliavo Al Kurnah gatvėmis, bendravo su vietiniais gyventojais, ypač draugiški ir betarpiški yra vaikai, kai jie įsidrąsina. Gatvėse labai padaugėjo automobilių, parduotuvėse gana daug įvairių prekių, buities įrangos ir vyksta intensyvi prekyba. "Žinoma, kad aplinka dar labai netvarkinga, pilna šiukšlių, nes nėra jokios savivaldos infrastruktūros,"- sakė kariuomenės vadas. Jo nuomone, Irakas galėtų būti turtingas ir klestintis kraštas dėl savo gamtinių išteklių, taip pat nemažai teritorijos tiktų auginti kokioms nors maistinėms kultūroms, tačiau visur labai trūksta veiklos organizavimo.

Be Danijos bataliono sudėtyje tarnaujančių LITCON–II karių Al Kurnah rajone, keturi Lietuvos karininkai ir puskarinkis sėkmingai tarnauja britų daugianacionalinės divizijos štabe AL Basrah.

Pasak Lietuvos kariuomenės vado, akivaizdžiai gerėja ekonominė ir politinė situacija Persijos įlankos regione, kuriame nuo praeitų metų pavasario tarnauja lietuviai kariai JAV vadovaujamoje koalicijos partnerių karinėje operacijoje "Irako laisvė" (IRAQI FREEDOM). LITCON–II būrys,vadovaujamas kpt.Arūno Čepanskio, į Lietuvą grįš vasario pabaigoje, o šiuo metu jau baigiama ruošti jų pamaina.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media